< < AYVAZ ELEKTROMOBİL TEKNOFESTTE
-->

AYVAZ ELEKTROMOBİL TEKNOFESTTE

21 Ekim 2021

Mühendislik Fakültesi Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden öğrencilerinin yer aldığı 20 kişilik bir ekip tarafından tasarlanan “Ayvaz” isimli elektrikli araç “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” finaline kalarak 2 etabı da başarı ile tamamlamıştır.

 

Yarışma; 2 etap şeklinde düzenlenmiş, her bir etabı 1.9 Km olan bir pistte 30 tur şeklinde organize edilmiştir. Üniversite kategorisinde toplamda 96 başvurunun yapılmış ve 65 takımın raporunu kabul edilmiştir. Toplamda 26 takım teknik kontrollerden geçerek final yarışlarına katılabilme hakkını elde etmiştir. Teknik kontrol aşamaları temel olarak; Dinamik sürüş, güvenlik, elektrik-elektronik, mekanik ve güvenlik gibi detaylı kontrolleri içermektedir.

 

31 ağustos 2021 tarihinde yarış haftası kayıtlarını yapmak üzere Bolu’dan hareket eden Ayvaz takımı, 2 Eylül 2021 tarihinde Teknik kontrolleri geçmiş ve 4-5 Eylül 2021 tarihlerinde 2 gün final yarışlarına katılmıştır. Toplamda 6 gün Kocaeli Körfez pistinde hazır bulunan aracımız büyük ilgi toplamıştır. Final yarışlarının yapıldığı 4-5 Eylül tarihlerinde Tübitak başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ve Teknofest Yönetim Kurulu başkanı Selçuk BAYRAKTAR takımda bulunan öğrencilerimiz ile sohbet ederek bilgi alışverişinde bulunmuşlardır.

 

Takımımız Tübitak tarafından yarışlara katılmadan önce araçlara bağlanan enerji analiz cihazı ile en az enerjiyi tüketen aracın tespit edilmesi şeklinde düzenlenen yarışlarda, yarışı 13. sırada tamamlamıştır. Tasarım olarak ilgi odağı haline gelen aramız pistte hız, ivmelenme ve tasarım anlamında ilgi odağı olmuştur. “Milli teknoloji hamlesi” sloganı ile organize edilen Teknofest’e Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak desteğimizi sunabilmenin haklı gururu ile Üniversitemize büyük bir heyecan ve motivasyon ile dönen takımımız önümüzdeki yıllarda Teknofest kapsamında düzenlenen diğer etkinliklere de katılmak üzere planlamalarını yapmıştır.

 

Ayvaz’ın; Batarya yönetim sistemi, telemetri sistemi, yazılım, elektrik motoru, şasi, dış kaporta aksamının tamamı fakültemiz Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri tarafından 6 aylık bir süre içerisinde büyük özveri ile tamamlanarak Tübitak tarafından belli kriterleri sağlayan takımlara verilen “yerlilik bandrolünü” almaya hak kazanmıştır.

 

Takımımız; 21-26 Eylül 2021 tarihinde İstanbul Atatürk havaalanında düzenlenecek olan Teknofest’e sergilenmek üzere davet edilmiştir. Ayvaz takımı bu süreçte desteklerini esirgemeyen Başta Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi yöntemine, akabinde; Yorglass, Asriad Bolu Şubesi, Sarkon, Techohm, Semmak, Yeni Öztürk Kalıp, Polkarbonat4d, Altim ve Özdisan’a teşekkürlerini sunmaktadır.

 

Top