BOLUNUN GURURU AYVAZ ELEKTROMOBİL YENİ YARIŞLARA HAZIRLANIYOR
-->

BOLUNUN GURURU AYVAZ ELEKTROMOBİL YENİ YARIŞLARA HAZIRLANIYOR

25 Kasım 2019

Fakültemiz öğrencilerinin tasarlamış oldukları, ödüllü Ayvaz Elektromobil Projesi hız kesmeden çalışmalarına devam ederken, yapılan projeler hakkında yerel basında belgesel yayınlandı.

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda boy gösteren ve başarılı sonuçlar alan, ödüllü Ayvaz Elektromobil Projesi dinamik kadrosu ile yeni yarışlar için çalışmalarına devam ediyor.  Fakültemiz öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 30 kişilik ekip, ilimizin ilk alternatif enerjili yerli üretim otomobilini hayata geçirdi. BAİBÜ’nün yerli otomobili Ayvaz’ın motorundan şasesine, kaportasından elektronik aksamına kadar tüm imalatı tamamen üniversitede eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından profesyonel bir yardım alınmadan yapıldı.

Formula 1 yarış araçlarının kaportasında da kullanılan vakum infüzyon yöntemiyle karbon fiber teknolojisinden de faydalanan Ayvaz yapım ekibi, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü ile Kurul Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Belgesel İletişim Fakültesinden

Ayvaz Elektromobil ekibinin hummalı çalışmasının belgeselini ise Doç. Dr. Banu Hülür ve Arş. Gör. Oğuzhan Şenel danışmanlığındaki İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Reklam Topluluğu öğrencileri belgeledi.

Fakültemizin yüz akı olan Ayvaz projesinin kaptanı konumundaki Makine Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Cihan Gücüoğlu, “Bu sene Ayvaz Elektromobil ailesi olarak, tasarım, şase ve elektrik aksamındaki ilerlemelerle beraber yeni bir araç, yeni bir serüvene katıldık. Aracımızın teknik aksamının yanı sıra  görsel anlamdaki güzelliği sebebiyle, TÜBİTAK yetkilileri tarafından Teknofest’e davet edildi. İnsanların bize geri dönüşleri bizi çok mutlu etti. Yeni aracımızın üzerinde, batarya yönetim sistemi ve araç kontrol sistemi tamamen ekibimizdeki öğrenci arkadaşlar tarafından yerli şekilde hazırlandı. Biz burada sadece bir araç yapmıyoruz. Aynı zamanda arkadaşlarımızla beraber kendimizi piyasaya birer mühendis olarak hazırlıyoruz. Projemiz içinde, birinci sınıftan arkadaşlarımıza da önem veriyoruz. Projenin ilerlemesi, aynı zamanda 4 sene boyunca öğrenci arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri, piyasaya daha iyi ve verimli olabilmeleri için uğraşıyoruz. Geliştirilmiş bir Ayvaz ile önümüzdeki senelerde de karşınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

 

AYVAZ ELEKTROMOBİLİN BELGESELİ

Top